Product added to basket
Loading
Loading

Przewodnik po papierze ściernym: wybierz odpowiednią ziarnistość

Aby uzyskać piękne wykończenie, prawie zawsze konieczne jest dokładne przygotowanie, które bardzo często obejmuje szlifowanie. Szlifowanie jest szczególnie ważne w przypadku powierzchni drewnianych, metalowych i lakierowanych samochodów. Szlifowanie można wykonywać zarówno ręcznie, jak i przy użyciu narzędzi pneumatycznych i elektrycznych, np. szlifierki elektryczne.

Szlifowanie za pomocą narzędzi pneumatycznych lub elektrycznych może być korzystne, ponieważ usuwa materiał szybciej lub równomierniej przygotowuje powierzchnię przed malowaniem. Szlifowanie ręczne sprawdza się na przykład przy obróbce drewna i/lub wykańczaniu lakieru samochodowego. mielenie na mokro/w wodzie.

Wybór papieru ściernego ma decydujący wpływ na uzyskany efekt, a jednym z najważniejszych czynników jest ziarnistość papieru ściernego.

Wielkość ziarnistości papieru ściernego

Wielkość ziarna papieru ściernego odnosi się do rozmiaru cząstek ściernych osadzonych na powierzchni papieru ściernego. Rozmiary te są zazwyczaj podawane jako wartości liczbowe, gdzie niska wartość oznacza większe i grubsze cząstki, natomiast wysoka wartość wskazuje na drobniejsze cząstki.

Mierzy się ją za pomocą standaryzowanej skali CAMI (Grit) lub FEPA (P).

Co oznacza P w wielkości ziarna?

Być może widziałeś papier ścierny oznaczony numerem P180. Dwa najpowszechniejsze standardy wielkości ziarna to europejska norma FEPA (Federation of European Producers of Abrasives), która jest oznaczona literą „P” w nazwie ziarna, oraz amerykańska norma CAMI (Coated Abrasive Manufacturers Institute), która jest oznaczona literą „grit”.

W praktyce oznacza to, że materiały ścierne są określane zgodnie z normą amerykańską (ziarnistość),

Jeśli widzisz „P”, oznacza to, że wielkość ziarna jest zgodna z normami europejskimi. Obydwa terminy służą do określenia rozmiaru/ilości cząstek ściernych na powierzchni papieru ściernego.

Wybór wielkości ziarna: Kiedy właściwie należy użyć jakiego rozmiaru?

Niezależnie od tego, czy używasz tarcz ściernych, arkuszy ściernych czy gąbek ściernych, urządzenie będzie miało jakąś formę wskazania, jak grubo lub drobno szlifujesz. Często będzie podana wielkość ziarna.

Wielkość ziarna ma kluczowe znaczenie podczas szlifowania, gdyż wpływa na ilość usuwanego materiału i końcowy efekt wykończenia powierzchni. Większa ziarnistość (np. P400) oznacza drobniejsze cząsteczki i zapewnia gładsze wykończenie. Niższy stopień ziarnistości (np. P80) oznacza grubsze cząsteczki, które szybciej usuwają materiał, ale pozostawiają bardziej szorstką powierzchnię.

Wybór wielkości ziarna zależy od konkretnego zadania i materiału, z którym pracujesz.

Grubsze gradacje, np. P40-P60, służą do usuwania dużych nierówności i malowania, natomiast średniogrube gradacje, np. P80-P120, idealnie nadają się do przygotowywania powierzchni przed malowaniem lub szlifowaniem.

Po osiągnięciu gradacji P150-P240 przechodzimy do zakresu średniego. Tutaj można zobaczyć przegląd wielkości ziarnistości i ich bezpośredniego zastosowania:

Przegląd wielkości ziaren i grubości

P36 Bardzo gruby. Do szybkiego usuwania większości materiałów, szlifowania rdzy, miejsc spawanych itp.

P40-P60 Gruby. Do usuwania dużych nierówności, rdzy i farby.

P80-P120 Średnio-grube. Do przygotowania powierzchni przed malowaniem.

P150-P240 Średnia. Do usuwania drobnych nierówności i chropowatości metalu lub szlifowania drewna.

P280-P400 Średnio-drobne. Do dokładnego szlifowania powierzchni lakierowanych, metalowych i drewnianych.

P500-P600 Dobrze. Do usuwania drobnych zarysowań, przygotowanie do polerowania.

P800-P1200 Bardzo drobny. Do polerowania powierzchni lakierowanych i metalowych, usuwania lekkich zarysowań, dokładnego polerowania powierzchni drewnianych.

P1500-P2000 Bardzo drobny. Do polerowania na wysoki połysk i usuwania mikrozarysowań.

Pracując z papierem ściernym o gradacji powyżej P2000, należy zwrócić uwagę na technikę szlifowania i w razie potrzeby użyć wody jako środka smarującego (szlifowanie na mokro), aby uzyskać najlepsze rezultaty. Ważne jest, aby papier ścierny był przeznaczony do tej konkretnej metody szlifowania, w której stosuje się wodę. W naszym asortymencie posiadamy do P5000, ale jest to wykorzystywane tylko w szczególnych przypadkach.

Se vores udvalg af slibe og sandpapir 

Wskazówki dotyczące efektywnego szlifowania:

Zmień papier ścierny z grubego na drobny:

Aby uzyskać ładne wykończenie, często konieczne jest szlifowanie papierem o różnej gradacji. Za każdym razem, gdy używasz papieru ściernego o większej gradacji, usuwasz zarysowania z poprzedniej warstwy. Na przykład, jeśli pracujesz z drewnem, możesz zacząć od papieru ściernego P80 do wstępnego kształtowania, następnie zmienić go na P150 do szlifowania, a następnie użyć drobniejszych gradacji, np. P400 i większych, aby uzyskać gładką powierzchnię.

Używanie właściwego ciśnienia:

Dostosuj siłę nacisku papieru ściernego do jego ziarnistości. Grubsze ziarna wymagają większego nacisku, a drobniejsze – mniejszego. Niektóre materiały ścierne mają również miękką piankową warstwę podkładową, która ułatwia dokładne szlifowanie i umożliwia równomierne szlifowanie nawet na zakrzywionych powierzchniach.

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy w wyborze produktów?

Nasza fantastyczna obsługa klienta jest gotowa Ci pomóc! Skontaktuj się z nami.

PRODUKTY POWIĄZANE Z TYM ARTYKUŁEM

W jaki sposób wolisz się z nami kontaktować?

Staramy się być tak responsywni, jak to możliwe

email icon

Wyślij wiadomość

phone icon

Napisz na messengerze

Postaramy się odpowiedzieć najszybciej jak to możliwe

Napisz do nas na Whatsapp

customer service lakgruppen icon

Zadzwoń do nas

Wyślij wiadomość

Wrócimy tak szybko, jak to możliwe

 

Zadzwoń do nas

Jeśli chcesz z nami porozmawiać teraz

+45 8874 4000

Odense

Stenhuggervej 30

5230 Odense M

Danmark

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek 08:00 - 16:00
  • Wtorek 08:00 - 16:00
  • Środa 08:00 - 16:00
  • Czwartek 08:00 - 16:00
  • Friday 08:00 - 15:30
  • Sobota Zamknięte
  • Niedziela Zamknięte

Polish translation: Dni świąteczne i dni zamknięcia

  • poniedziałek 22 grudnia 2025
  • wtorek 23 grudnia 2025
  • środa 24 grudnia 2025
  • czwartek 25 grudnia 2025
  • piątek 26 grudnia 2025
  • poniedziałek 29 grudnia 2025
  • wtorek 30 grudnia 2025
  • środa 31 grudnia 2025
  • czwartek 01 stycznia 2026
  • piątek 02 stycznia 2026